Dviračio dydžio skaičiuoklė
Dviračio tipas:
Kalnų dviračiai yra didžiausio pravažumo ir skirti visų tipų reljefui: žvyruotiems keliams, miško takams, kalnuotoms uolienų vietovėms. Šie dviračiai paprastai turi tvirtus rėmus, storas, grublėto protektoriaus padangas, amortizacijos sistemas sugeriančias smūgius važiuojant nelygiais keliais bei didesnį atstumą tarp žemės ir centrinės ašies, kuris padidina dviračio pravažumą.
Skiriami trys skirtingi kalnų dviračių tipai: kietos pakabos (angl. Full rigid), su priekine amortizuojančia šake (angl. Hardtail) ir pilnos amortizacijos (angl. Full-suspension). Kalnų dviračiai būna skirtingu ratų dydžių: 26”, 27,5” ir 29”, tačiau jų visų rėmo dydis yra parenkamas vadovaujantis dviratininko ūgio ir kojos ilgio parametrais.
Plento dviračiai skirti važiuoti lygiais, asfaltuotais kelių paviršiais: gatvėmis ar dviračių takais. Pagrindiniai jų bruožai mažas svoris, geros aerodinaminės savybės, siauros padangos bei riestas vairas, kuris suteikia dviratininkui galimybę važiuoti ypač aerodinamiškoje sėdėsenoje.
Plento dviračiai dažniausiai naudojami lenktynėms, turistiniams pasivažinėjimams, ilgoms kelionėms, miesto susiekimui ir kt. Rėmo dydis plento tipo dviračiams yra parenkamas pagal dviratininko ūgį ir kojų ilgį.
Į visų dangų (angl. All terain bicycles) sąvoką patenka miesto, miesto-turistiniai ir hibrido tipo dviračiai. Miesto tipo dviračiai yra skirti važinėti mieste, dažniausiai turi ne itin daug pavarų ir yra komplektuojami su bagažinėmis, priekiniu ir galiniu žibintais arba atšvaitais. Turistiniai dviračiai (angl. Trekking) yra truputi ilgesni nei miesto tipo dviračiai, tačiau sėdima ne stipriai pasilenkus. Puikiai tinka ilgoms kelionėms, ar didesnių krovinių vežimui.
Tokie dviračiai turi daugiau pavarų ir yra komplektuojami su bagažinėmis, bei priekiniais ir galiniais žibintais ar atšvaitais. Hibrido tipo dviračiai yra kalnų ir turistinių dviračių mišiniai. Jie būna su priekinėmis amortizuojančiomis šakėmis, be bagažinių ar kitų papildomų elementų, kad netrukdytų manevravimui miškais ar kalnuotomis vietovėmis.
Šių dviračių geometrija panaši į turistinių (angl. Trekking) tipo dviračių geometriją, tačiau dažnai būna su trumpesne galine pakaba. Šie dviračiai dažniausiai yra su 28” ratais ir komplektuojami su vidutinio grubumo padangomis, tam kad būtų geras sukibimas bekelėje ir greitas važiavimas kieta ar asfaltuota danga. Rėmo dydis visų dangų ir hibrido tipo dviračiams yra parenkamas pagal dviratininko ūgį ir kojų ilgį.
BMX dviračiai būna lenktyniniai (angl. Race) ir laisvo stiliaus, triukams (angl. Freestyle). Lenktyniniai BMX dviračiai yra itin lengvi, skirti greičiui ir stabilumui, o laisvo stiliaus BMX dviračiai skirti manevravimui, šokinėjimui ir triukų atlikimui.
BMX dviračiams būdinga – mažas, labai tvirtas rėmas, nedidelis svoris, ratai labai platūs, turi papildomas kojų atramas, vairas išriestas i viršų. Dažniausiai vairo konstrukcija leidžia priekiniam ratui apsisukti aplink 360° kampu. Ratų dydis – 20“ arba 24“. BMX rėmo dydis nustatomas vadovaujantis dviratininko ūgiu.
Vaikiški dviračiai yra maži, tvirtais rėmais ir storomis padangomis, specialiai pritaikyti vaikams. Jie idealiai tinka važiuoti plokščia, asfaltuota ar kieta danga. Augant vaikui proporcingai didėja ir dviračio ratai. Tai pagrindinis kriterijus nustatantis dviračio dydį.
Paprasčiausias dviratukas yra be pedalų, turi mažus ratus ir važiuoja atsispiriant kojomis. Kuo dviračiai yra didesniais ratais, tuo jie dažniausiai yra komplektuojami su daugiau funkcijų, kad lavintų vaiko įgūdžius, koordinaciją ir pasitikėjimą. Ši skaičiuoklė padės nustatyti kokio dydžio ratais dviratis tūrėtų tikti pagal vaiko ūgį.
Dviratininko informacija:
Rekomenduojamas dydis:
Kadangi dviračiai būna įvairių geometrijų ir taip pat žmonės yra skirtingų fiziologinių savybių pasikliauti vien tik paskaičiavimais nederėtų, jie yra tik rekomendacinio pobūdžio. Visada reikėtų atsisėsti ant dviračio ir pasimatuoti ar jis yra patogus, bei tinkamas.
Kalnų dviračių rėmas yra matuojamas, pagal rėmo vamzdį, į kurį statosi balnelio stovelis, matuojant nuo centrinės „miniklio“ ašies cento iki rėmo vamzdžio galo, kur įsikiša balnelio stovelis.
Plento dviračių rėmas yra matuojamas, pagal rėmo vamzdį, į kurį statosi balnelio stovelis, matuojant nuo centrinės „miniklio“ ašies cento iki rėmo vamzdžio galo, kur įsikiša balnelio stovelis. Kai kurie gamintojai rėmo dydi (Frame-size) nurodo pagal viršutinio rėmo vamzdžio ilgį (Top-Tube leght), tokiu atveju naudojantis šiais paskaičiavimais reikėtų jį lyginti su gamintojo nurodomu efektyviuoju balnelio vamzdžio ilgiu (efective seat tube lenght).
Visų dangų ATB ir hibrido tipo dviračių rėmas yra matuojamas, pagal rėmo vamzdį, į kurį statosi balnelio stovelis, matuojant nuo centrinės „miniklio“ ašies cento iki rėmo vamzdžio galo, kur įsikiša balnelio stovelis."
BMX dviračių rėmas yra matuojamas, pagal viršutinį rėmo vamzdžio ilgį, matuojant nuo balnelio vamzdžio centro iki vairo kolonėlės vamzdžio centro.
Rato dydis yra rato su pripūsta padanga skersmuo. Rato dydis dažniausiai būna parašytas ant padangos šono.
cm
cm
cm
″
″
″
″